Po Cordobe bola dalsia zastavka Salta. Centrum 700tis. mesta vzdialeneho z Cordoby 12 hodin autobusom vyzeralo v sychravu zamracenu nedelu ludoprazdne a az na par pracujucich taxikarov a niekolko miestnych obcerstveni v prevadzke sa tu dialo nicotne nic. Hned v pondelok rano sme sa preto vybrali spoznat okolie Salty a odcestovali 3 hodiny na juh do mestecka Cafayate.
Bolo tazke sustredit sa na rozuzlenie filmu ´Shutter Island´, ked sa autobus dostal do serpentin Quebrady de Cafayate. Sceneria patrila istotne k tym naj, ktore som tu v Argentine za 2 mesiace mal a z minuty na minutu si viac uvedomoval, ze Argentina uz u mna pobila moju doposial top krajinu Novy Zeland.
Quebrada de Cafayate, vzdialena len 20km od Cafayate, je 80km dlhe udolie/kanon so zelenymi planami, potokmi, cervenymi-hnedymi-pieskovo sfarbenymi ci miestami az fialovymi horami. To vsetko spojene s krasnym pocasim a jesenou zozltnutymi travoidmi ponukalo ociam pastvu na konci dna odzrkadlenu spustou (pri vsetkej skromnosti) uzasnych zaberov. (Naposledy som sa tolko ufotil v El Bolson trekovacke na snehu).
Druhy den v Cafayate bol oddychovy. Ochutnavali sme vinko priamo u miestnych vyrobcov vo vinarnach a urobili prechadzku mesteckom vratane vysliapnutia na Cerro de Teresita, kopec s kaplnkou ponukajuci panoramaticky vyhlad na Cafayate.
Treti a stvrty den bol o vyse 850km v terene. Absolvovali sme 2 organizovane okruzne exkurzie v skupine 4-7 ludi kaktusmi posiatymi horami, nizinami a pustami severozapadnej Argentiny. Valles Calchaquíes, ktore sa tahaju z Cafayate do Cachi patria bezpochyby k najkrajsim udoliam celej Argentiny. Auto brazdilo prasne cesty uprostred usta otvarajucich scenerii, prechadzali a zastavovali sme v malych malebnych dedinkach, ktore maju vsetky rovnaky styl namesti, kostolov, jednu kalvariu a zastaveny cas. Zopar krat sme sa prehupli prechodmi v nadmorskej vyske cez 4000 metrov, ktore ponukali uzasny vyhlad na pestrymi farbami obdarene Andy, ci snehom obalene 6000-covky.
Presli sme tiez Narodnym Parkom ´kaktusov´ – Los Cardones – kde som sa dozvedel, ze kaktusy Cardones (tvar trochu pripominajuci vidlicku z kreslenych kovbojskych rozpravok) rastu zhruba 2-3cm rocne, niektore az 400 rokov. Pre mna osobne dalsou geografickou novinkou bol aj prechod solnymi planami Salinas Grandes.
Tak ako je SZ Argentina reliefom a geografickymi ukazmi odlisna od jej vsetkych ostatnych kutov, je uplne ina i z demografickeho pohladu. Ludia tu zijuci su prevazne tmavsej pokozky. Pripominaju skor Bolivijcanov alebo Peruancov z bardejovskeho jarmoku. Vacsina z nich su potomkovia domorodych povodnych obyvatelov, ziju v skromnejsich a chudobnejsich podmienkach, konzumuju rutinne koka listy, zivia sa soferovanim tirakov, farmarcenim, kopanim v baniach, umeleckou tvorivou cinnostou, pripadne v mensich proporciach turizmom. Nas sprievodca ich rozdiel (v porovnani so zvyskom populacie Argentiny) vystihol jednou vetou – “They come from the ship, We come from the land.”
Navrat do Salty znamenal stretnutie s Mitkesom po 4 dnoch. Ten musel totiz zotrvat v Cordobe 3-4 dni viac, aby si vybavil vsetky papiere suvisiace s jeho pracovnymi vizami na Novy Zeland. Salta v den navratu bola presnym opakom tej, ktoru som spoznal v onu sychravu nedelu. Jej ulice, chodniky, namestia, obchody a restauracie (jasnacka, ze taxikari a miestne obcerstvenia) natrieskanostou pripominali centrum velkomiest. S Mitkesom sme dali dobry miestny obedik, rose vinko z vinic Cafayate a dohodli plan dalsieho stretnutia. Ja mam totiz pred sebou vyzdvihnutie Branka na Argentinsko-Brazilskych hraniciach pri vodopadoch Iguazu. Caka ma teda bonusovych 1500km smer JV. Branko stastlivo prilieta do Ria 20.5. a pripaja sa k nam na trip Juznou Amerikou skoro na 2.5 mesiaca! S Brankom ma caka cesta celym Paraguayom az do Bolivie. Mita nelakali ani vodopady, ani Paraguay (necudo ani cez 2500km, ktore za 10-12 dni absolvujem). Ostava na severe Argentiny dobehnut to, co v okoli Salty vymeskal. Zaciatkom juna sa vsetci v trojke stretneme na juhu Bolivie a s natiahnutymi usmevmi strngneme slovenskou studenou domacou v den mojich narodenin na vela-tisic stastnych spolocnych kilometrov.
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!