Do Cancunu sme dorazili este naficani rannym tempom z La Havany. I ked aerolinka Cubana nesklamala a trochu divnou parou v lietadle pocas priletu vystrasila, tesili sme sa, ze sme ‘dobro dosli’.
Cancunu sme dali dokopy snad hodku. Mito si vyzdvihol batozinu, ktoru tu pred cestou na Kubu nechal, tak sme si vyhladovani dali rico Cinu (kedze sme v Mexiku) a palili 2.5 hodiny autobusom smerom juznym na rovnako biele, no viac tranquilo a lacnejsie plaze ako je tomu v Cancune.
Ponuku touta ako obvykle berieme i teraz a z terminalu sliapeme zhruba 7 minut do na prvy pohlad celkom ok vyzerajuceho hostela. Vecer bol o qase.
Dalsie rano sa uz otukavame s malickym, no zivym farebnym mesteckom, prechadzame ulicami, dlhou plazou, fotime az narazame na dalsi Maysky skvost, ruiny Tulum. Zrekonstruovany Tulum patri k najzachovalejsim mayskym pamiatkam, ktore lezia priamo na pobrezi mora.
Tieto zrucaniny su na rozdiel od ostatnych, ktore sme doteraz cestou navstivili zaujimave hlavne svojou lokaciou. Lezia v zeleni, ktora hranici s bielym pieskom a uzasnou mokrou modrostou Karibiku. Priamo v areali pod kamennymi hradbami si dnes turisti zmyvaju pot a oddychuju v piesku rovnako ako tomu bolo predtym ako zacali Spanieli okupovat Mexiko ked tu vegetili Mayovia (v 13-15.st.n.l.).
V Tulume sme mali od Lucky Z. (nasej ex-spolucestovatelky) kontakt na dvoch borcov z Ceska. Ku kontaktu sme sa dostali hlavne za ucelom nacerpania rad ako sa zbavit after efektov ‘dengue fevru’ ktory nas oboch pred mesiacom skolil k zemi.
Chalosi tu v Tulume funguju uz niekolko rokov a prevadzkuju skvely dive shop. Zasli sme teda za nimi a nachytali par vychytaviek a len tak infosiek o tom, co abo jag to tu v tychto castiach sveta chodi. Easy Chango dive shop, ako i chlapov (Lukasa a Tomasa) si nevieme vynachvalit a ak by ste vy zvazovali v Tulume spoznavat krasy podmorskeho sveta, odporucame stopro vyuzit ich znalosti, schopnosti, ktore su skombinovane s maxi priatelskym servisom a kludom. Diving je tu specialny hlavne tym, ze sa potapate v tzv. cenotes, ktore su typicke pre poloostrov Yucatan. Cenotes su pozemskymi branami do podzemnych jaskyn a dier (i vyse 60 m hlbokych), ktore su zaliate sladkou a/al. morskou vodou. Prave tu na Yucatene ich je najviac (cez 3000) a z nich sa 16 moze navstevovat i komercne, teda za ucelom napr. potapania. Ozaj bomba.
Nas cely pobyt v Tulume bol presne taky, aky som chcel a uz pred mesiacmi naplanoval. Veget cez dni na mori, maxi mazec job s blogom (vid cela Kuba) v skore rana a vecery. Minimalne 5 hodin sme v priemere denne rubali len s blogom, aby sme v nom zdelili max, co sa len da, i vo fotoprevedeni. (pre hladsi prehlad fotiek je uz cela Kuba in na fanpage facebooku Triper.sk)
Jedno pekne poobedie sme si dopriali veget na nedaleko od Tulumu vzdialenej plazi Acumal, ktora je znama tym, ze v nej viete plavat s korytnackami. Sli sme teda ta a bola to spica. Na radu ceskych bratov sme plutvami brazdili cire vody este v skorych rannych hodinach pred imigraciou americkych turistov valiacich sa z busov a lodi. To uz sme my vtedy mali za sebou tortugas surfing, ba dokonca videli aj raye.
S chlapmi sli jeden vecer pozriet miestnu futbalovu ligu, vianocnu partu, dali pivka slivku, slivku pivo a hned sa nam ulavilo. Vecer mi bol kratsi ako som dufal.
Tulum je ozaj perfekt destinacia. Z Europy let do Cancunu date za 600 euro, tak ste v Tulume cosi do dvoch hodin. Plaz na plazi, lacny a jednoduchy transfer na ne a znich, voda, piesok yucatanskej urovne, k tomu kite surfing, snorkeling a diving urovne svetovej. Vsetko v prijatelnych cenovych relaciach.
Respect, gracias Mexico!
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!