Od r. 794 do 1868 bolo Kyoto imperialnym hlavnym mestom Japonska a dodnes ho mnoho obyvatelov tejto krajiny povazuje za jej kulturne srdce. Japonska mecca tradicnej kultury, kde sa okrem 17 miest s ocenenim UNESCA nachadza dalsich vyse 1600 budhistickych chramov a 400 Shinta kaplniek (shrines), patri zaroven ku kulturne najbohatsim mestam celoho sveta.
Je celkom jasne, ze ten, kto do Japanu zavita, Kyoto zo svojho itinerara nevynecha, ani ak je s extra tight casovym programom. 1.45 milionove mesto je vzdialene len 45 minut cesty vlakom z Osaky a superexpressom nieco malo pod dve hodiny zo 470 kilometrov vzdialeneho Tokya. O Kyote som davno vela pocul a planoval sa mu povodne venovat aj 4 dni. Kvoli spatnemu pocku (no hlavne vdaka zurke s Tadashim v Osake) z toho bolo len 2 a pol dna.
Podla niektorych kniznych zdrojov a scestovanych mudrcov je Kyoto, s mestami ako Londyn, Pariz a Rim, povazovane za miesto, ktore by mal kazdy aspon raz v jeho zivote navstivit. Fair deal myslim.
U mna Japan bol a stale aj je viac o modernizme, vnimani novych veci, ktore k nam este nezavitali (a uz ked, tak len do Vranova) a celkovo prekvapkach z novodobizmu ako takeho. Zmes ‘europskej buducnosti’ modernity, ktora obklopuje a z kazdej strany sa dotyka historie, kultury a umenia v Kyote je uzasna, neuveritelna, fantasmagoricka… Zen zahrady, budhisticke zlate/oranzove/narozno inak dekorovane chramy, pagody a tradicne geisha restauracie, parky s kratkym ‘a’ s jazerami a bambusovymi sadmi su roztrusene a zaroven uprostred tej vsetkej plne nasytenej modernosti v meste. Vzdialena len na par minut chodze od obrovskych chramov stoji JR, hlavna vlakova stanica Kyota. Zelezo-sklenena struktura, ktora vas vita v buducnosti, ci odprevadza z nej je 100%-nym prikladom turistickej katedraly Doby transportu. Zahranicni i domaci to tu miluju. Ja asi aj 2x tolko.
Kyoto sa definitivne ocitlo medzi mojimi top 5 (ak nie 3) metami, ktore som kedy v zivote navstivil a som si isty, ze to tam nebolo naposled.
This is a really good read for me, thank you!