Vinales, malicka patnast tisicova dedinka vsadena do uzasnej zelenej doliny s cervenou podou, obilim a inymi psenicu pripominajucimi strukmi v zemi si ziada o nejednu prechadzku. Velke kamenne zo svetkych stran obrastene utvary (mogotes) pripominaju ponoreneho draka vietnamskeho Halong Bay ci kamenne giganty trciace z mora nad bielou plazou Krabi v Thajsku. Tu v Narodnom Parku Valle de Vinales sa tycia vysoko nad zelenymi upravenymi tabakovymi plantazami miestnych osad a spolu s mnohymi jaskynami v okoli ponukaju nenasytnym ociam najuzasnejsiu prirodnu sceneriu celej Kuby. V r. 1999 bol NP Valle de Vinales pridany na zoznam Kulturneho dedicstva UNESCA.
Hned po prichode a absolovani spoznavacej vlozky vyletu, resp. kratkom prechode spojenom s fotodokumentaristikou centra dedinky sa vraciame dat si vydatnu veceru v nasej casa particular.
Casas particulares su sukromne domacnosti so zaplatenou licenciou ponukat na Kube ubytovanie cudzincom. Licencia stoji zhruba 200-300 CUC (210-300+ USD) na mesiac. Ubytovanie sa prenajima nie na osobu ale na izbu a vychadza zhruba 20-30CUC na noc. Prave tato moznost ubytovania je v krajine najlacnejsia a individualnymi cestovatelmi najpouzivanejsia. Zaroven je idealna na to, aby ste videli a vyuzili osobneho kontaktu s domacimi na nacerpanie infosiek z prvej ruky o tom, ako tu ludia na diktatorskom ostrove vlastne ziju a v co dufaju.
Po veceri sa dohodnutym sukromnym odvozom posuvame 18km do susednej dedinky, kde sa slavi akurat dnesny den a vecer ‘kermes’, tj. oslava vyrocia dediny plus svateho/patrona kostola. O 7.23pm kedy vstupujeme s hlukom z podía do sereho baru, osvetleneho len par ziarovkami a ulicou, kupit si flasu rumu (tu sa vlastne pije iba rum a pivo, a stoja rovnako), zistujeme a pri obzervovani miestnych bez problemu i rozumieme oznamu, ze tu uz rumu o tom case davno niet.
Nic to, ked clovek hlada, tak najde. Mito masti na skutri s taxikarom na pumpu a prichadza s litrom zltkastej 40tky. Je zabavou na zabave sledovat podium, stanky, siatre, frmol, pohyb, tanec domacich v ich najlepsom obleceni. Ich top oblecko je inac farbami velmi prestre – rydzo zlte, syto cervene, azulovo modre… Vsetko s ozdobkami a cim sa ligoce viac tym je to lepsie. Plati to aj u chlapov pocnuc velkostou a silou blysku pracky opaskov.
Bavime sa dobre, hlavne s miestnymi, tancujeme, pijeme, fajcime dutniky az pokial Mitov stav nerozhodne o ukonceni didziny. Vraciame sa tym istym zvezom spat a posteliam kralujeme pred druhou rannou.
Dalsie dva dni sme stravili velmi pokludnym tempom prechadzkami okolim a Narodnym Parkom. K higlightom by sme zaradili vyhlad z kopca na celu obec a dolinu, Mural de la Prehistoria (120 metrov dlha malba na utese pohoria Sierra de Vinales. Vymalovat toho obra trvalo 15 ludom celych 5 rokov) a prechod a pltenie skrz jaskynu Cueva del Indio.
Pobyt vo Vinalese bol uplne relaxacnym (az na prvu noc). Oddychnuti sa vraciame spat do Havany, kde Mito u Mamy Kamy vari snad 10 clennej partii paprikas (ja a Moni asistujeme supanim vyse 10tich cesnakov), popija sa mojito a debati o zivote a roznych stories z tohto ostrova.
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!