ÁziaStredná Ázia

Po 13 dnoch napriec Kazachstanom

–          27 mil. km stvorcovy, 17 mil. ludmi obyvany Kazachstan (cca 60% Kazachov, 30% Rusov) je 9. najvacsia krajina sveta, ktora je zaroven na svete takmer najmenej turistami navstevovana.

–          Ekonomicky najvyspelejsi zo vsetkych ‘-stanov’ s nekonecnymi stepami a pustami ma v rezerve dokazatelnych 35 miliard barelov ropy, ktore ho z pohladu tazby radia do top svetovej 15tky.

–          Par dni pred pred mojim opustenim Kazachstanu dostal ich uz 22 rokov non-stop fungujuci politicky vodca (prezident Nazarbaev, 71r) vyse 95% hlasov v prezidentskych volbach.

–          Pre solo cestovatelov je to krajina dost financne narocna hlavne preto, ze tu neexistuju ziadne guesthousy ci hostely (kedze tu po takych nie je dostatocny dopyt).  Ste odkazani na hotely ci prenajom bytov a to je minimalne 15euro na noc v malych mestach a 2-3 krat viac vo vacsich.

–          Vlak je tak lacny (presiel som lozkovym voznami 3tej triedy takmer 70 hodin krajinou, priemer je vraj okolo 100km/hod a cenovy sumar listkov cinil necelych 45 eur), ze na to, aby ste dostali listok, je si ho treba zakupit min. 1-2 dni pred planovanym odchodom.

–          V ziadnej inej krajine som zatial nebol castejsie legitimovany ako tu.  Zacinalo mi to byt dost neprijemne, pretoze stavalo sa to i 3x za den a nikdy neviete na akeho policajta ci “kontrolora” pasu narazite.  Podplacacky su tu normalne, tak s usmevom, rustinou s naoko kludom vysvetlujem co tu robim, no priznam sa, je to poriadna otrava.  Mozno az na prirodu (kde som nebol) tu niet moc co fotit, a preto ked uz nieco fotite, je im to tak divne, ze vas beru za spiona.  (Pre porovnanie:  V Mongolsku som bol 16 dni a urobil cez 2700 fotiek.  Za 13 dni v Kazachstane nieco drobne cez 800).

Okrem toho fotka, ktora je v mojom pase bez brady, predstavuje jednoznacne u mnohych policajtov uplne ineho cloveka.  (Uznavam, ze bradaty som ako cert a napriek tomu, ze mi tu celkom bezne tipuju aj 40 rokov, mi brada od domacich dodava viac respektu, odstupu a mozno s vekom suvisiach skusenosti).

–          Vidiet plut chlapov a chlapcov na uliciach je denno denny zjav vzdy a vsade.  Pluje snad kazdy.  Myslim, ze skor nez to, ze im tecu viac sliny ako nam je to prejav borcovstva alebo sily muza.

–          Zuby sa menia (asi) len za zlate.  Je bezne, ze nejeden usmev vam vybije zrak.

–          Polyfonicke zvuky som z mobilov ludi snad ani nepocul.

–          Je bezne (co bolo niekedy i u nas doma), ze zeny nosia satky na hlavach bez toho, aby to malo nabozensky dovod.  Proste sucast ich odevu.  Dievcat s prefarbenymi vlasmi nie je vela, ak, tak sa skor jedna o zjemnenie tmavej prirodzenej farby na rozne odtiene hnedej alebo s prikraslenim do cervena.  Odvaznejsie to beru na blond.  Vseobecne tu nevidite vela mladych dievcat s kratkymi vlasmi.  Minimalne z mojho sucasneho vyletu su Kazasky asi najvacsie fesandy.  Ruske vyska figury s azijskymi crtami oblicaje.

–          Klasicke oblecko muza predstavuje kozene boty alebo ine spicaky, spravidla tmave a vyblyskane (aj ked ako vsade inde i tu prichadza mlada vetva mody sk8-akov).  Rifle alebo tmave nohavice su casto dopasovane kozenymi bundami.  Horsi su typci ti, ktori su v troch pasikoch sustaku s poloholou hlavou ozdobenou niekolkymi jazvickami.

–          Hudba, ktoru vsade navokol pocujete je zvacsa kazasska alebo ruska.  Americkeho vplyvu v hudbe je malo, tak v TV, radiach v autach ci v restauraciach/kluboch.

–          Skoro kazdy ma tu povazuje za Americana, ktory ma vela penazi.  Ludia su bez pretvarky a velmi zvedavi.  Otvorene sa pytaju co tu robim a preco som vlastne tu.  Aku mam pracu a kolko zarabam.  Kolko denne minam a podobne otazky docela na telo.  Je niekedy tazke odhadnut komu povedat v akej situacii kolko pravdy.  Nikto nechape, ze niesom sponzorovany, ale platim si tento vylet sam.  Su taki, ktori si moju navstevu ich krajiny poriadne vazia a su vdacni, ze som zamieril i tu.  V Mongolsku ludia absolutne nezavidia, co je uzasne pozitivum hentej krajiny.  Tu uz je badat zavist vyplyvajucu z faktu, ze oni sa tu bavia kto-kde ako kolko usetri a tu zrazu pri nich sedi turista, ktory ma fotak (co tu vobec nie je bezna vec) a cestuje si “len-tak”…  Reprezentujem ako viem a vysvetlujem svoje ciele, situaciu atd.  Je pre nich dost nepochopitelne, ze nie som zenaty a nemam (vo svojom veku) deti.  To mi hraje do karat pri odpovedi a to, ze byt zenatym, nedovolim si ani z moralnej ani financnej stranky tu byt.

–          Bez tvrdej kritiky si myslim, ze cesta Kazachstanom cloveka nijako extra vizualne nenaplni.  Istotne sa tu nachadza vela pritazlivych miest, no tie su po krajine roztrusene a od seba vzdialene nekonecnymi stovkami kilometrov.  Je zaujimave vidiet tuto ekonomicky dravu post-sovietsku krajinu, ako v nej veci funguju a ludia ziju.  Hanbil by som sa tvrdit, ze tu toho nie je vela na videnie, no istotne som tu nenasiel primerany balanc medzi tym co v tejto krajine ‘vidite’ v porovnani s tym, co za to zaplatite.  Co vam Kazachstan istotne ale da, je vela skusenosti so sebakontrolou, pracu na vlastnej trpezlivosti, skolu improvizacie s uradnikmi, dobry pokec s prostymi ludmi a definitivne hrubsiu cestovatelsku kozu.

Next article Mongolian Videos I - Around Ulaanbaatar
Previous article Train ride from Aktobe to Aktau, Kazakhstan

Related posts

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *