PanamaStredná Amerika

Prve (rychle) kroky Strednou Amerikou /1. Panama/

Prve (rychle) kroky Strednou Amerikou /1. Panama/

Do Panama City prichadzam na k@ky dobity.  Unaveny a so zbalenym deficitom spanku niekolkych dni po sebe som vrazil do nemocnicne sterilne vyzerajucej 8 postelovej izby hostela Hospedaje Casco Viejo.

Posledna noc na konecne zakotvenej lodi vo vytuzenej destinacii celej cesty 9 dnoveho plachtenia – West Lemons (San Blas) mi stale bubnovala v spankoch.   Tu noc mi s Waynom nad hlavami uz neviala trikolora, ale cervena vlajka Balboi (logo najlepsieho panamskeho piva stareho ako cela Panama).

Ani ranna rybicka z lode o 6:07 a cierne kafe ma dostatocne neprebrali.  Na Casca Viejo ubytovnu som ale po 4hodinach cesty dorazil cely, cosi potom kupil rovno jizdenku na odchod do Costa Ricy a zvysok dna uz len vegetil a tesil sa z anonymity, suse i zo studenej sprchy, prvej po 9tich dnoch.

Mesto Panama City ma zaujalo tak historiou ako i svojim momentalnym vzhladom. Bolo zalozene Spanielmi v r. 1519 a dobyte a zruinovane piratom H. Morganom z Walesu 152 rokov neskor.  V sucasnosti je najviac kozmopolitnym hlavnym mestom Strednej Ameriky, centrom medzinarodneho bankovnictva a obchodu, skvelou turistickou destinaciou samou o sebe a zaroven branou k objavovaniu kras prirodneho bohatstva celej krajiny.

I ked mrakodrapci skyline novej casti mesta pripomina skor Miami, jeho polorozpadnuta a schatrala historicka cast, kolonialny distrikt Casco Viejo, je definitivne centrom zaujmu a lakadlom pre vacsinu turistov.   Na kazdom kroku najdete roky stetcom nedotknutu opustenu historicku budovu ako sa opiera o fungel novo zrekonstruovany kolonialny skvost.  Upravene namestia lemuju aj ulicky, ktore nie len pripominaju riodejaneirske favely.  Domy natrieskane podivinmi, ktori pred nimi na chodnikoch s ruzencami vytetovanymi na ich obnazenych hrudiach len tak s prazdnymi povesenymi ci pivami plnymi rukami postavaju (a prilezistosti vyhladavaju).  Zeny zatial sedia na prahoch dveri a krmia niekolko niekolko mesacnych prirastkov do ich slum komunity.  Policajti den noc na kazdom druhom rohu dodavaju uliciam na pocite bezpecna (tak vela ako je obrnenej straze tu som videl snad len pri Mure narekov).

Tulanie sa tymito ulickami bolo okrem navstevy Panamskeho kanala jedine co som po vacsinu svojho pobytu v Panama City aj robil.  Prechadzka Cascou Viejou je zazitkom spojenym s fascinaciou zo samotneho raison d’etre. Ulice vas priam k fotografovaniu zvadzaju (skoda , ze nemam tie slumy…) a oslovili aj UNESCO, ktore si ich v r. 2003 pridalo na zoznam.

S odlahcenym batohom o vyse 6kg (treking veci a drobne suveniry som na poslednu chvilu prenechal za $85 poste) som na treti den zdvihol kotvy a vzal nohy na plecniak, na nocny 16 hodinovy autobus, az do hlavneho mesta Costa Ricy (CR), San Jose.

Next article Prve (rychle) kroky Strednou Amerikou /part 2 - Costa Rica and Nicaraguan start/
Previous article Panama Canal (Panama City)

Related posts

3 komentáre

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *